System pasów

STOPNIE WTAJEMNICZENIA Uprawiający karate przechodzi kolejno przez stopnie wtajemniczenia, zdobywając coraz więcej umiejętności technicznych i konieczną wiedzę. Doskonałość techniczna jest niezbędna w uzyskiwaniu dobrych wyników w karate, jednak przewaga japońskiego stylu polega na przywiązywaniu dużej wagi do treningu psychicznego. Karateka jest przepasany kolorowym pasem – obi. Jego barwa sygnalizuje stopień wtajemniczenia – Dan. Stopnie szkoleniowe Kyu: 10 kyu-pas biały 9 kyu – pas biały z niebieskim pagonem 8 kyu – pas niebieski 7 kyu – pas niebieski z żółtym pagonem 6 kyu – pas żółty 5 kyu – pas żółty z zielonym pagonem 4 kyu – pas zielony 3 kyu – pas zielony z brązowym pagonem 2 kyu – pas brązowy 1 kyu – pas brązowy z czarnym pagonem Stopnie mistrzowskie: 1. Sho-dan czarny z 1 złotym pagonem 2. Ni-dan czarny z 2 złotymi pagonami 3. San-dan czarny z 3 złotymi pagonami 4. Yo-dan czarny z 4 złotymi pagonami 5. Go-dan czarny z 5 złotymi pagonami 6. Roku-dan czarny z 6 złotymi pagonami 7. Shichi-dan czarny z 7 złotymi pagonami 8. Hachi-dan czarny z 8 złotymi pagonami 9. Ku-dan czarny z 9 złotymi pagonami 10. Ju-dan czarny z 10 złotymi pagonami Wieloletni trenerzy karate potwierdzają zasadę, że na 100 osób rozpoczynających trening najwyżej jedna dochodzi do pierwszego stopnia mistrzowskiego. Organizacja przestrzega bowiem standardowych zasad odnośnie kwalifikacji kandydata.

SYMBOLIKA PASÓW Zawiązanie pasa nad centrum energii psychicznej i fizycznej – hara jest symbolicznym gestem oznaczającym połączenie umysłu i ciała. Kolory pasów nie są przypadkowe. Symbolizują powolny postęp, przechodzenie z jednego etapu na drugi, opanowanie własnego umysłu, ciała i emocji. Ich symbolika wiedzie w kierunku indyjskiej jogi, przypomina, ze karate nie jest tylko fizycznym treningiem lecz filozofia życia, która ma swoje źródła we wschodnim pojmowaniu prawdy i rzeczywistości. Idea kolorowych pasów pochodzi z judo. Opracował ją Kano Jigoro. Ojciec japońskiego karate Gichin Funakoshi zaadaptował ją do karate, wprowadzając jednak pewne zmiany – miejsce subiektywnej oceny ucznia przez nauczyciela zajął egzamin. Początkowo były tylko białe, brązowe i czarne pasy, jednak czasem dodano nowe kolory lepiej obrazujące stopień zaawansowania ucznia. Światło jest najsubtelniejszym ze zjawisk, jest podstawa stworzenia. Wszystko co nas otacza, także my sami, jesteśmy wibrująca energia. Jednak to, co postrzegamy zamyka się miedzy fioletem a czerwienią, reszta pulsuje zbyt wolno lub zbyt szybko, aby można ja zobaczyć. Kolory nie są obojętne, każdy ma swoja naturę, wiążącą się z obiektem i stanem w jakim ten obiekt się znajduje, Mówimy, ze ktoś czerwienieje ze złości, blednie ze strachu, żółknie z zazdrości… Zdobywanie kolejnych pasów to swego rodzaju podroż – tyle symboliczna co realna. Każdy etap to nowe zadania i pytania, to zdolność rozumienia prawdy, panowanie nad samym sobą, siła i mądrość. Im jest się na tej drodze dalej, tym większe pragnienie by codzienny trening pogłębić lektura, medytacja spotkaniem z ludźmi.

BIAŁY PAS Biel odbija wszystko i nie przyjmuje niczego. Zawiera bowiem w sobie cala gamę kolorów. Symbolizuje nadzieje, czystość, entuzjazm, możliwość zdobycia i przyjęcia wszystkiego. Podobnie jak czerń, w swojej najczystszej formie nie występuje w przyrodzie. Wraz z pierwszym treningiem biały pas traci swoja biel. Wchłania pot i kurz, powoli zmienia swoja dziewicza, czysta barwę. Oprócz pasa czarnego, jest on chyba najważniejszy w życiu karateki. Od niego rozpoczyna się powolna wspinaczka w gore. Każdy, kto otrzyma swój pierwszy pas powinien się nim cieszyć. Powinien trenować w skupieniu i spokoju, uczyć się etykiety dojo, właściwej postawy i wytrwałości. Nawet największy mistrz tez kiedyś nosił biały pas.

POMARAŃCZOWY PAS Po kilku miesiącach treningu biały pas zmienił swój kolor, pociemniał. Nadszedł moment aby przejść na kolejny etap i rozwiązać nowe problemy. Tak jak pomarańcz odpowiada materii, muladhara czakra i elementowi ziemi, tak trening pomarańczowego pasa związany jest z zachowaniem równowagi, poczuciem stabilności, nauką kontrolowania własnego ciała, postawy, pracą stóp i nóg. W niektórych krajach pas ten się pomija i uczniowie otrzymują od razu pas niebieski.

NIEBIESKI PAS Wraz z otrzymaniem niebieskiego pasa uczeń rozpoczyna nowy etap – miękkiego dostosowania się, płynności ruchów, giętkości ciała. W Japonii ten etap nazywa się mizu-iro-obi – „stopień koloru wody”. Symbolizuje płynność przepływającej wody i wiąże się z svadhishthana czakra Woda pozostaje niezmienna bez względu na to, czy jest cicho szemrzącym strumieniem, spieniona rzeka, czy oceaniczna fala. Woda nie stawia oporu, zawsze ustępuje z drogi, ale tylko po to, by otoczyć i wypełnić. Dostosowuje się do kształtu filiżanki i miękko poddaje się twardej skale, po to by po jakimś czasie ja skruszyć… Trening błękitnego pasa to nauka miękkości, elastyczności, koordynacji techniki i wyczucia ciosu przeciwnika, dostosowania się do niego. To także przezwyciężenie pokusy aby zmniejszyć intensywność treningu, uciec od monotonii i jednostajności. To pierwsza poważna lekcja panowania nad sobą i stanem swojego umysłu. Prawdziwie niebezpieczny jest ten, kto nie okazuje gniewu!

ŻÓŁTY PAS Po sześciu miesiącach solidnego treningu z „niebieskim pasem” można otrzymać pas żółty. Kolor żółty wiąże się z manipura czakra i elementem ognia. Związany jest z punktem, o którym tak dużo się mówi w japońskiej filozofii i samurajskiej tradycji sztuk walki. To szczególne miejsce, umieszczone w dolnej części brzucha jest magazynem psychicznej i fizycznej energii człowieka. Każdy, kto pragnie zdobyć ten pas, powinien sobie uświadomić, ze siła mentalna jest nie mniej ważna od fizycznej. Prawdziwa siła zależy bowiem od mentalnej stymulacji i pracy umysłu nad ciałem. Karate, to cos więcej niż rozwój fizyczny. Kolory wyższych stopni „Nie popadaj w dumę. Skromność jest mądrością. Pycha – ignorancja. Unikaj spadającej skały, uciekaj, gdy przeczuwasz niebezpieczeństwo. Nie postępuj nierozważnie; woda zawsze podąża w dół”.

ZIELONY PAS Zieleń jest mieszanina żółtego (element ognia) i niebieskiego (element powietrza i pustki). Odpowiada mu usytuowana w pobliżu serca anahata czakra. Zielony pas lub trzecie i czwarte kyu to nauka panowania nad sobą i rozwijanie pozytywnego stosunku do ludzi i świata. Trudność tego etapu polega na tym, aby z cala mocą uświadomić sobie, że siła bez mądrości i współczucia jest jedynie destrukcja. To czas w którym trzeba zrozumieć, ze nigdy nie pozna się całej prawdy i ze we wszystkim co nas otacza kryje się znacznie więcej niż mogą dostrzec oczy. To także czas by pomyśleć o diecie! W dzisiejszych czasach człowiek spożywa o wiele za dużo czerwonego mięsa. Jeśli nie można go całkowicie wykluczyć z jadłospisu, warto je chociaż trochę ograniczyć, a w to miejsce wprowadzić więcej „zielonych potraw” – surowych jarzyn i owoców. W pewnym sensie jest się tym, co się je. Nie można być jednak niewolnikiem żadnej diety. Zielony pas to dojrzałość, mądrość i miłość.

BRĄZOWY PAS znakomicie czuje swoje ciało, doskonale opanował wszystkie techniki. Potrafi wyjaśnić je młodszym kolegom jasno i precyzyjnie. Spokój i jasność płyną z własnego doświadczenia. Brązowy to mieszanina czerwonego, żółtego i niebieskiego – zadanie „brązowego pasa” to zachowanie równowagi miedzy ciałem, duchem i duszą.

CZARNY PAS Czarny jest kolorem siły. Powiązany z kolorem ciemnoniebieskim i piątym czakramem wykracza poza fizyczność i cielesność. Każdy, kto otrzymał czarny pas powinien wejrzeć w siebie, zadać sobie pytanie – Czy jest dostatecznie dojrzałym, zdać sobie sprawę ze stanu własnego umysłu. Można oszukać wszystkich lecz nie siebie. Zostało jeszcze wiele do zrobienia. Mistrzem zostaje ten, kto nie zaprzestaje wysiłku!

WYMAGANIA EGZAMINACYJNE SHINKYOKUSHIN KARATE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY DO  16 LAT

Szerokość pagonu: 0,5cm.
Odległości pagonu od końca pasa: 7cm.
Odległość pagonów od siebie: 1.5cm
Odległość pierwszego czerwonego pagonu od końca pasa: 10

10-1 kyu
Minimum 2 miesiące ciągłego treningu

(pomarańczowy pas z jednym czerwonym pagonem)

Teoria
Właściwy sposób składania Karate-Gi
Właściwy sposób noszenia Karate-Gi
Etykieta Dojo
Sprawność
Zaciskanie pięści, „kołyska” na plecach
Pozycje
Fudo Dachi
Uderzenia
Seiken tsuki (chudan, jodan, gedan)
Seiken morote tsuki (chudan, jodan, gedan)
Bloki
Seiken morote gedan barai (kakewake uke)
Kopnięcia
Hiza ganmen geri

10-2 kyu
Minimum 2 miesiące ciągłego treningu od ostatniego egzaminu

(pomarańczowy pas z dwoma czerwonymi pagonami)

Teoria
Znaczenie Karate-Do oraz Kyokushinkai
Przysięga Dojo
Sprawność
„Kołyska” na brzuchu, skłon w przód /dłonie dotykają podłogi/
Pozycje
Yoi Dachi
Zenkutsu Dachi
Uderzenia
Seiken oi tsuki (chudan, jodan, gedan)
Seiken morote tsuki (chudan, jodan, gedan)
Bloki
Seiken mae gedan barai
Seiken jodan uke
Kopnięcia
Kin geri
Ippon Kumite
Atak: Zenkutsu – Dachi, seiken oi tsuki jodan
Obrona: Zenkutsu – Dachi, seiken jodan uke, Kontra: Kin geri.

9-1 kyu
Minimum 3 miesiące ciągłego treningu od ostatniego egzaminu

(pomarańczowy pas z dwoma czerwonymi pagonami i z jednym niebieskim)

Teoria
Znaczenie Kanku
Znaczenie słów Karate, Kyokushinkai i Shinkyokushinkai
Sprawność
Przewrót w przód, skłon w przód rozkroku /łokcie dotykają podłogi/
5 pompek na dłoniach i kolanach, 5 przysiadów, 5 brzuszków
Pozycje
Musubi Dachi
Uderzenia (tsuki, uchi)
Seiken gyaku tsuki (chudan, jodan, gedan)
Bloki (uke)
Seiken chudan soto uke
Kopnięcia (geri)
Chusoku mae keage
Kata
Kihon Sono ichi
Ćwiczenia z oddechem
Nogare
Ippon Kumite
Atak: Zenkutsu Dachi, Seiken oi tsuki chudan
Obrona: Zenkutsu Dachi, Seiken chudan soto uke , Kontra: Seiken gyaku tsuki jodan

9-2 kyu
Minimum 3 miesiące ciągłego treningu od ostatniego egzaminu

 (pomarańczowy pas z dwoma czerwonymi pagonami i z dwoma niebieskimi)

Teoria
Masutatsu Oyama – twórca Karate Kyokushin
Sprawność
„Mostek” w tył, skłon w przód /głowa dotyka kolan/
10 pompek na dłoniach i kolanach, 10 przysiadów, 10 brzuszków
Pozycje
Uchi hachiji dachi
Prawidłowe przyjęcie pozycji walki
Uderzenia (tsuki, uchi)
Seiken ago uchi
Bloki (uke)
Seiken chudan uchi uke
Kopnięcia (geri)
Chusoku chudan mae geri
Kata
Taikyoku Sono ichi,
Ippon Kumite
Atak: Zenkutsu – Dachi, Seiken oi tsuki chudan
Obrona: Zenkutsu – Dachi, Seiken chudan uchi uke, Kontra: Seiken gyaku tsuki jodan
Renraku
Seiken gyaku tsuki (chudan lub jodan), mae geri chudan chusoku, powrót do pozycji walki

8-1 kyu
Minimum 3 miesiące ciągłego treningu od ostatniego egzaminu

(niebieski pas z jednym czerwonym pagonem)

Teoria
przysięga Dojo
Sprawność
Przewrót w tył, skłon w przód w rozkroku /głowa dotyka podłogi/
15 pompek na dłoniach i kolanach, 15 przysiadów, 15 brzuszków
Pozycje (dachi)
Sanchin Dachi
Kiba Dachi
Stały dystans w pozycji walki
Uderzenia (tsuki, uchi)
Seiken tate tsuki (chudan, jodan, gedan)
Uraken shita tsuki
Bloki (uke)
Seiken chudan uchi uke gedan barai
Kopnięcia (geri)
Chusoku jodan mae geri
Kata
Taikyoku Sono Ni
Ippon Kumite
Atak: Zenkutsu – Dachi, mae geri chudan chusoku
Obrona: Kiba – Dachi (450), Seiken oi chudan Soto uke, Kontra: gyaku tate tsuki jodan
Renraku
Poruszanie się w zenkutsu dachi do przodu, do tyłu i mawate z oi uke/ gyaku tsuki

8-2 kyu
Minimum 3 miesiące ciągłego treningu od ostatniego egzaminu

(niebieski pas z dwoma czerwonymi pagonami)

Teoria
Historia Karate-Do,
Sprawność
Pady: yoko ukemi
20 pompek na dłoniach i kolanach, 20 przysiadów, 20 brzuszków
Pozycje (dachi)
Kokutsu Dachi
Poruszanie się w pozycji walki (przód –tył)
Uderzenia (tsuki, uchi)
Seiken jun tsuki (chudan, jodan, gedan)
Bloki (uke)
Seiken morote chudan uchi uke
Kopnięcia (geri)
Teisoku soto mawashi keage
Kata
Taikyoku Sono San
Sanbon kumite wariant I
W pozycji Zenkutsu – Dachi:
I Krok atak: seiken oi tsuki jodan – obrona: seiken oi jodan uke
II Krok atak: seiken oi tsuki chudan – obrona: seiken oi soto uke
III Krok atak: seiken oi tsuki gedan – obrona: seiken oi mae gedan barai + seiken gyaku tsuki chudan + seiken oi mae gedan barai
Ippon Kumite———————————–
Renraku
Z pozycji walki, mae geri chudan chusoku, seiken gyaku tsuki chudan w zenkudsu dachi, powrót do pozycji walki, mawate (seiken chudan uchi uke), krok w tył w pozycji walki seiken chudan soto uke, seiken gedan barai, wejście do zenkudsu dachi, seiken gyaku tsuki chudan, powrót do pozycji walki mawate (seiken chudan uchi uke) pozycja walki.

7-1 kyu
Minimum 3 miesiące ciągłego treningu od ostatniego egzaminu

(niebieski pas z dwoma czerwonymi pagonami i z żółtym)

Teoria
Historia Karate Kyokushinkai
Sprawność
Skłon głową do ziemi w siadzie w rozkroku
15 pompek na dłoniach, 10 przeskoków z przysiadu nad partnerem, 10 „scyzoryków” z leżenia na plecach
Pozycje (dachi)
Poruszanie się na boki w pozycji walki
Uderzenia (tsuki, uchi)
Tettsui mae yoko uchi (jodan, chudan, gedan)
Tettsui yoko uchi (jodan, chudan, gedan)
Tettsui komekami uchi
Bloki (uke)
Seiken mawashi gedan barai
Kopnięcia (geri)
Heisoku (Sokuto) uchi mawashi keage
Kata
Pinan Sono Ichi
Ćwiczenia oddechowe
Gyaku Nogare
Ippon kumite
Atak: Zenkutsu – Dachi, Seiken oi tsuki gedan
Obrona: zenkutsu – Dachi, Seiken mawashi uke gedan barai, Kontra: Kokutsu – Dachi, Tettsui Mae yoko uchi jodan
Kumite
Jiyu Kumite – ————————————————————-

7-2 kyu
Minimum 3 miesiące ciągłego treningu od ostatniego egzaminu (niebieski pas z dwoma czerwonymi pagonami i z dwoma żółtymi)

Teoria
Historia Shinkyokushinkai,
Sprawność
Pady: ushiro ukemi
20 pompek na dłoniach, 15 przeskoków z przysiadu nad partnerem, 15 „scyzoryków” z leżenia na plecach
Pozycje (dachi)
Neko ashi dachi
Zejście z linii ciosu w pozycji walki
Uderzenia (tsuki, uchi)
Tettsui ganmen oroshi uchi
Tettsui hizo uchi
Seiken jun tsuki
Bloki (uke)
Shuto mawashi uke
Kopnięcia (geri)
Kansetsu geri (sokuto)
Kata
Sakugi Kata Sono Ichi
Ćwiczenia oddechowe
Ibuki sankai
Ippon kumite——————————————————————–
Kumite
Jiyu Kumite – 4 – walk z przeciwnikami zgodnie z przepisami dla kadetów, juniorów, seniorów

6-1 kyu
Minimum 3 miesiące ciągłego treningu od ostatniego egzaminu

(żółty pas z czerwonym pagonem)

Teoria
Liderzy Organizacji Shinkyokushinkai na Świecie
Sprawność
Stanie na rękach pod ścianą
25 pompek na dłoniach, 20 przeskoków z przysiadu nad klęczącym (na łokciach i kolanach) partnerem, 20 „scyzoryków” z leżenia na plecach
Pozycje (dachi)
Heiko Dachi
Uderzenia (tsuki, uchi)
Uraken shomen ganmen uchi, Uraken sayu ganmen uchi, Uraken hizo uchi, Uraken ganmen oroshi uchi
Bloki (uke)
Osai Uke
Kopnięcia (geri)
Sokuto yoko keage
Gedan mawashi geri (chusoku, haisoku)
Kata
Kihon Kata sono ni
Ippon kumite————————————-
Kumite
Jiyu Kumite – 5 – walk z przeciwnikami zgodnie z przepisami dla kadetów, juniorów, seniorów

6-2 kyu

Minimum 3 miesiące ciągłego treningu od ostatniego egzaminu

(żółty pas z dwoma czerwonymi pagonami)

Teoria
Liderzy Organizacji Shinkyokushinkai w Polsce
Sprawność
Gwiazda gimnastyczna na obie strony
30 pompek na dłoniach, 25 przeskoków z przysiadu nad klęczącym (na łokciach i kolanach)10 podciągnięć kolan do klatki piersiowej w zwisie na drabinkach
Pozycje (dachi)
Tsuru Ashi Dachi
Uderzenia (tsuki, uchi)
Uraken mawashi uchi
Nihon nukite (uderzamy w przód – Me tsuki)
Yonhon nukite (jodan, chudan)
Bloki (uke)
Seiken juji uke (jodan, gedan)
Kopnięcia (geri)
Mawashi geri chudan (haisoku i chusoku)
Kata
Pinan Kata Sono Ni
Ippon kumite
Atak: Zenkutsu – Dachi, Nihon Nukite jodan
Obrona: Zenkutsu – Dachi, Seiken juji uke jodan, Kontra: Sanchin – Dachi, uraken Shomen Gamnen Uchi
Kumite
Jiyu Kumite – 6 – walk z przeciwnikami zgodnie z przepisami dla kadetów, juniorów, seniorów

5-1 kyu
Minimum 3 miesiące ciągłego treningu od ostatniego egzaminu

(żółty pas dwoma czerwonymi pagonami i z zielonym)

Teoria
Liderzy Organizacji Shinkyokushinkai w Europie
Sprawność
35 pompek na dłoniach, 15 wyskoków z przysiadu z podciągnięciem kolan do klatki piersiowej, 10 wznosów wyprostowanych nóg powyżej kąta prostego w zwisie na drabinkach
Pozycje (dachi)
Shiko dachi
Uderzenia (tsuki, uchi)
Shotei Uchi (jodan, chudan, gedan)
Bloki (uke)
Shotei Uke (jodan)
Kopnięcia (geri)
Sokuto chudan yoko geri
Kata
Taikyoku sono ichi – ura
Ippon Kumite
Atak: Zenkutsu – Dachi, Seiken oi tsuki jodan,
Obrona: Zenkutsu – Dachi, Shotei uke jodan, Kontra: Moro Ashi – Dachi, shotei uchi chudan
Renraku:
Mae geri chudan chusoku, kansetsu geri 45o, mawashi geri chudan, gyaku tsuki chudan.
Kumite
Jiyu Kumite – 7 – walk z przeciwnikami zgodnie z przepisami dla kadetów, juniorów, seniorów

5-2 kyu

Minimum 3 miesiące ciągłego treningu od ostatniego egzaminu

(żółty pas dwoma czerwonymi pagonami i z dwoma zielonymi)

Teoria
Znajomość ogólnych zasad i przepisów walki sportowej
Sprawność
40 pompek na dłoniach, 20 wyskoków z przysiadu z podciągnięciem kolan do klatki piersiowej, 15 wznosów wyprostowanych nóg powyżej kąta prostego w zwisie na drabinkach
6 przeskoków przód-tył nad pasem trzymanym oburącz
Pozycje (dachi)
Moro ashi dachi
Uderzenia (tsuki, uchi)
Jodan Hiji ate
Bloki (uke)
Shotei Uke (chudan, gedan)
Kopnięcia (geri)
Ushiro geri (chudan lub gedan)
Kata
Pinian sono san
Ippon kumite————————————-
Renraku:
Mae geri chudan chusoku, mawashi geri chudan haisoku, yoko geri chudan sokuto, ushiro geri chudan, gyaku tsuki chudan.
Kumite
Jiyu Kumite – 8 – walk z przeciwnikami zgodnie z przepisami dla kadetów, juniorów, seniorów

4-1 kyu
Minimum 6 miesięcy ciągłego treningu od ostatniego egzaminu

(zielony pas z czerwonym pagonem)

Teoria
Wiedza na temat Światowej Organizacji Shinkyokushinkai
Sprawność
45 pompek na pięściach, 45 „brzuszków”, 25 wyskoków z podciągnięciem kolan do klatki piersiowej,6 wznosów wyprostowanych nóg „scyzoryk” w zwisie na drabinkach
8 przeskoków przód-tył nad pasem trzymanym oburącz,
4 podciągnięcia na drążku (nachwyt)
Pozycje (dachi)
Heisoku dachi
Uderzenia (tsuki, uchi)
Shuto Sakotsu uchi, Shuto uchi komi, Shuto yoko ganmen uchi
Bloki (uke)
Shuto jodan uchi uke, Shuto jodan uke, Shuto chudan soto uke
Kopnięcia (geri)
Mawashi geri jodan (chusoku, haisoku)
Kata
Sanchin no kata
Ippon Kumite
Atak: Zenkutsu – Dachi, Seiken oi tsuki chudan
Obrona: Kokutsu – Dachi, Shuto chudan uchi uke Kontra: Jodan Yoko Geri
Sanbon kumite wariant II
Atak (1): seiken oi tsuki jodan, obrona (1): Seiken jodan uke + trzeci krok z kontrą: gyaku tsuki jodan
Atak (2): seiken oi tsuki chudan, obrona (2): Seiken chudan soto uke + trzeci krok z kontrą gyaku tsuki chudan
Kumite
Jiyu Kumite – wolna walka – 9 walk z przeciwnikami zgodnie z przepisami dla kadetów, juniorów, seniorów

4-2 kyu
Minimum 6 miesięcy ciągłego treningu od ostatniego egzaminu

(zielony pas z dwoma czerwonymi pagonami)

Teoria
Wiedza na temat Polskiej i Europejskiej Organizacji Shinkyokushinkai
Sprawność
50 pompek na pięściach, 50 „brzuszków”, 30 wyskoków z podciągnięciem kolan do klatki piersiowej,8 wznosów wyprostowanych nóg „scyzoryk” w zwisie na drabinkach
10 przeskoków przód-tył nad pasem trzymanym oburącz,
6 podciągnięcia na drążku (nachwyt)
Pozycje (dachi)—————————-
Uderzenia (tsuki, uchi)
Shuto hizo uchi, Shuto jodan uchi uchi
Bloki (uke)
Shuto chudan uchi uke, Shuto mae gedan barai, Shuto mae mawashi uke
Kopnięcia (geri)
Yoko geri jodan sokuto
Ushiro geri jodan
Kata
Sakugi sono ni
Ippon kumite————————————-
Sanbon kumite wariant II
Atak (3): seiken oi tsuki chudan, obrona (3): Seiken chudan uchi uke + trzeci krok z kontrą gyaku tsuki chudan
Atak (4): mae geri chudan chusoku, obrona (4): mae gedan barai + trzeci krok z kontrą gyaku mawashi geri jodan (po kopnięciu stawiamy nogę wprzód do zenkutsu dachi)
Kumite
Jiyu Kumite – 10 walk z przeciwnikami zgodnie z przepisami dla kadetów, juniorów, seniorów

3-1 kyu
Minimum 6 miesięcy ciągłego treningu od ostatniego egzaminu

(zielony pas z dwoma czerwonymi pagonami i z brązowym)

Teoria
Znajomość zasad i przepisów rozgrywania zawodów kumite
Sprawność
55 pompek na pięściach, 55 „brzuszków”, minimum 50 wejść na ławeczkę gimnastyczną w ciągu 1 minuty, 9 wznosów wyprostowanych nóg „scyzoryk” w zwisie na drabinkach
13 przeskoków przód-tył nad pasem trzymanym oburącz,
7 podciągnięć na drążku (nachwyt)
Pozycje (dachi)————————————-
Uderzenia (tsuki, uchi)
Hiji ate (chudan, jodan), Chudan mae hiji ate,
Bloki (uke)
Shuto jodan juji uke
Kopnięcia (geri)
Mae Kakato geri (chudan, gedan)
Kata
Pinan sono yon
Ippon Kumite
Atak: Zenkutsu – Dachi, Seiken oi tsuki jodan
Obrona: Zenkutsu – Dachi, jodan Shuto Juji Uke, Kontra: kokutsu – Dachi, Ushiro Hiji Ate
Kumite
Jiyu Kumite – 12 walk z przeciwnikami zgodnie z przepisami dla kadetów, juniorów, seniorów

3-2 kyu
Minimum 6 miesięcy ciągłego treningu od ostatniego egzaminu

(zielony pas z dwoma czerwonymi pagonami i z dwoma brązowymi)

Teoria——————————————-
Sprawność
60 pompek na pięściach, 60 „brzuszków”, minimum 60 wejść na ławeczkę gimnastyczną w ciągu 1 minuty, 10 wznosów wyprostowanych nóg „scyzoryk” w zwisie na drabinkach
15 przeskoków przód-tył nad pasem trzymanym oburącz,
8 podciągnięcia na drążku (nachwyt)
Pozycje (dachi)
Kake dachi
Uderzenia (tsuki, uchi)
Age hiji ate /jodan, chudan/, Ushiro hiji ate, Oroshi hiji ate
Bloki (uke)
Shuto gedan juji uke
Kopnięcia (geri)
Mae Kakato geri (jodan),
Kata
Sakugi sono san
Ippon Kumite——————————————–
Kumite
Jiyu Kumite – 15 walk z przeciwnikami zgodnie z przepisami dla kadetów, juniorów, seniorów

2-1 kyu
Minimum 12 miesięcy ciągłego treningu od ostatniego egzaminu

(brązowy pas z czerwonym pagonem)

Teoria
Znajomość zasad i przepisów rozgrywania zawodów kata
Sprawność
65 pompek na pięściach, 15 pompek na 5 palcach, 65 „brzuszków”, minimum 80 wejść na ławeczkę gimnastyczną w ciągu 90 sekund, 10 wznosów wyprostowanych nóg „scyzoryk” w zwisie na drabinkach
17 przeskoków przód-tył nad pasem trzymanym oburącz,
9 podciągnięć na drążku (nachwyt)
Uderzenia (tsuki, uchi)
Hiraken (Hiraken tsuki /jodan, chudan/, Hiraken oroshi uchi, Hiraken mawashi uchi
Age jodan tsuki
Bloki (uke)
Koken uke (jodan)
Kopnięcia (geri)
Nidan tobi geri,
Kata
Pinan sono go
Ippon Kumite
Atak: Zenkutsu – Dachi, Jodan Hira Ken Tsuki
Obrona: Neko Ashi – Dachi, Jodan Koken Uke, Kontra: Kiba – Dachi (450), Jodan Age Tsuki
Renraku———————————————————
Kumite
Jiyu Kumite – 17 walk z przeciwnikami zgodnie z przepisami dla kadetów, juniorów, seniorów

2-2 kyu
Minimum 12 miesięcy ciągłego treningu od ostatniego egzaminu

(brązowy pas z dwoma czerwonymi pagonami)

Teoria——————————————————-
Sprawność
70 pompek na pięściach, 20 pompek na 5 palcach, 70 „brzuszków”, minimum 90 wejść na ławeczkę gimnastyczną w ciągu 90 sekund, 12 wznosów wyprostowanych nóg „scyzoryk” w zwisie na drabinkach
20 przeskoków przód-tył nad pasem trzymanym oburącz,
10 podciągnięcia na drążku (nachwyt)
Uderzenia (tsuki, uchi)
Haishu (jodan, chudan)
Koken uchi (jodan, chudan, gedan)
Bloki (uke)
Koken uke (chudan, gedan)
Kopnięcia (geri)
Mae tobi geri
Kata
Gekisai dai
Ippon kumite————————————-
Renraku
Cofnięcie i blok seiken mae gedan barai, wysunięcie w przód seiken ago uchi, wysunięcie w przód seiken chudan gyaku tsuki, krok w przodu i kopnięcie hiza ganmen geri, następnie mae geri chudan chusoku, mawashi geri chudan haisoku, ushiro geri chudan, seiken mae gedan barai, seiken gyaku chudan tsuki.
Kumite
Jiyu Kumite – 20 walk z przeciwnikami zgodnie z przepisami dla kadetów, juniorów, seniorów

1-1 kyu
Minimum 12 miesięcy ciągłego treningu od ostatniego egzaminu

(brązowy pas z dwoma czerwonymi pagonami i z czarnym)

Sprawność
75 pompek na pięściach, 15 pompek na koken, 75 „brzuszków”, minimum 100 wejść na ławeczkę gimnastyczną w ciągu 2 minut, 12 wznosów wyprostowanych nóg „scyzoryk” w zwisie na drabinkach
22 przeskoki przód-tył nad pasem trzymanym oburącz,
10 przeskoków techniką yoko tobi geri przez pas trzymanym na wysokości bioder,
11 podciągnięć na drążku (nachwyt)
Uderzenia (tsuki, uchi)
Ryuto ken tsuki (jodan, chudan)
Bloki (uke)
Chudan haito uchi uke
Kopnięcia (geri)
Yoko tobi geri
Jodan uchi haisoku geri
Kata
Tsuki no kata
Ippon Kumite
Atak: Zenkutsu – Dachi, Seiken Oi Tsuki Chudan
Obrona: Kokutsu – Dachi, Chudan Haito Uchi Uke, Kontra: Jodan Uchi Haisoku Mawashi Geri
Renraku——————————————————
Kumite
Jiyu Kumite – 22 walki z przeciwnikami zgodnie z przepisami dla kadetów, juniorów, seniorów

1-2 kyu
Minimum 12 miesięcy ciągłego treningu od ostatniego egzaminu

(brązowy pas z dwoma czerwonymi pagonami i z dwoma czarnymi)

Sprawność
80 pompek na pięściach, 20 pompek na koken, 80 „brzuszków”, minimum 120 wejść na ławeczkę gimnastyczną w ciągu 2 minut, 15 wznosów wyprostowanych nóg „scyzoryk” w zwisie na drabinkach
25 przeskoków przód-tył nad pasem trzymanym oburącz,
15 przeskoków techniką yoko tobi geri przez pas trzymanym na wysokości bioder,
12 podciągnięć na drążku (nachwyt)
Uderzenia (tsuki, uchi)
Naka Yubi ippon ken (jodan, chudan) , Oya yubi ken
Bloki (uke)
Kake uke (jodan, chudan)
Kopnięcia (geri)
Oroshi uchi kakato geri
Oroshi soto kakato geri
Kata
Yantsu
Ippon kumite————————————-
Renraku
Część 1: seiken chudan oi tsuki, seiken chudan gyaku tsuki, seiken chudan oi tsuki, seiken gyaku shita tsuki,
Część 2: oi mawashi geri haisoku jodan (przednia noga), seiken chudan oi tsuki, seiken chudan gyaku tsuki, mawashi geri haisoku jodan (tylnia noga).
Kumite
Jiyu Kumite – 25 walk z przeciwnikami zgodnie z przepisami dla kadetów, juniorów, seniorów