System pasów

STOPNIE WTAJEMNICZENIA Uprawiający karate przechodzi kolejno przez stopnie wtajemniczenia, zdobywając coraz więcej umiejętności technicznych i konieczną wiedzę. Doskonałość techniczna jest niezbędna w uzyskiwaniu dobrych wyników w karate, jednak przewaga japońskiego stylu polega na przywiązywaniu dużej wagi do treningu psychicznego. Karateka jest przepasany kolorowym pasem – obi. Jego barwa sygnalizuje stopień wtajemniczenia – Dan. Stopnie szkoleniowe Kyu: 10 kyu-pas biały 9 kyu – pas biały z niebieskim pagonem 8 kyu – pas niebieski 7 kyu – pas niebieski z żółtym pagonem 6 kyu – pas żółty 5 kyu – pas żółty z zielonym pagonem 4 kyu – pas zielony 3 kyu – pas zielony z brązowym pagonem 2 kyu – pas brązowy 1 kyu – pas brązowy z czarnym pagonem Stopnie mistrzowskie: 1. Sho-dan czarny z 1 złotym pagonem 2. Ni-dan czarny z 2 złotymi pagonami 3. San-dan czarny z 3 złotymi pagonami 4. Yo-dan czarny z 4 złotymi pagonami 5. Go-dan czarny z 5 złotymi pagonami 6. Roku-dan czarny z 6 złotymi pagonami 7. Shichi-dan czarny z 7 złotymi pagonami 8. Hachi-dan czarny z 8 złotymi pagonami 9. Ku-dan czarny z 9 złotymi pagonami 10. Ju-dan czarny z 10 złotymi pagonami Wieloletni trenerzy karate potwierdzają zasadę, że na 100 osób rozpoczynających trening najwyżej jedna dochodzi do pierwszego stopnia mistrzowskiego. Organizacja przestrzega bowiem standardowych zasad odnośnie kwalifikacji kandydata.

SYMBOLIKA PASÓW Zawiązanie pasa nad centrum energii psychicznej i fizycznej – hara jest symbolicznym gestem oznaczającym połączenie umysłu i ciała. Kolory pasów nie są przypadkowe. Symbolizują powolny postęp, przechodzenie z jednego etapu na drugi, opanowanie własnego umysłu, ciała i emocji. Ich symbolika wiedzie w kierunku indyjskiej jogi, przypomina, ze karate nie jest tylko fizycznym treningiem lecz filozofia życia, która ma swoje źródła we wschodnim pojmowaniu prawdy i rzeczywistości. Idea kolorowych pasów pochodzi z judo. Opracował ją Kano Jigoro. Ojciec japońskiego karate Gichin Funakoshi zaadaptował ją do karate, wprowadzając jednak pewne zmiany – miejsce subiektywnej oceny ucznia przez nauczyciela zajął egzamin. Początkowo były tylko białe, brązowe i czarne pasy, jednak czasem dodano nowe kolory lepiej obrazujące stopień zaawansowania ucznia. Światło jest najsubtelniejszym ze zjawisk, jest podstawa stworzenia. Wszystko co nas otacza, także my sami, jesteśmy wibrująca energia. Jednak to, co postrzegamy zamyka się miedzy fioletem a czerwienią, reszta pulsuje zbyt wolno lub zbyt szybko, aby można ja zobaczyć. Kolory nie są obojętne, każdy ma swoja naturę, wiążącą się z obiektem i stanem w jakim ten obiekt się znajduje, Mówimy, ze ktoś czerwienieje ze złości, blednie ze strachu, żółknie z zazdrości… Zdobywanie kolejnych pasów to swego rodzaju podroż – tyle symboliczna co realna. Każdy etap to nowe zadania i pytania, to zdolność rozumienia prawdy, panowanie nad samym sobą, siła i mądrość. Im jest się na tej drodze dalej, tym większe pragnienie by codzienny trening pogłębić lektura, medytacja spotkaniem z ludźmi.

BIAŁY PAS Biel odbija wszystko i nie przyjmuje niczego. Zawiera bowiem w sobie cala gamę kolorów. Symbolizuje nadzieje, czystość, entuzjazm, możliwość zdobycia i przyjęcia wszystkiego. Podobnie jak czerń, w swojej najczystszej formie nie występuje w przyrodzie. Wraz z pierwszym treningiem biały pas traci swoja biel. Wchłania pot i kurz, powoli zmienia swoja dziewicza, czysta barwę. Oprócz pasa czarnego, jest on chyba najważniejszy w życiu karateki. Od niego rozpoczyna się powolna wspinaczka w gore. Każdy, kto otrzyma swój pierwszy pas powinien się nim cieszyć. Powinien trenować w skupieniu i spokoju, uczyć się etykiety dojo, właściwej postawy i wytrwałości. Nawet największy mistrz tez kiedyś nosił biały pas.

POMARAŃCZOWY PAS Po kilku miesiącach treningu biały pas zmienił swój kolor, pociemniał. Nadszedł moment aby przejść na kolejny etap i rozwiązać nowe problemy. Tak jak pomarańcz odpowiada materii, muladhara czakra i elementowi ziemi, tak trening pomarańczowego pasa związany jest z zachowaniem równowagi, poczuciem stabilności, nauką kontrolowania własnego ciała, postawy, pracą stóp i nóg. W niektórych krajach pas ten się pomija i uczniowie otrzymują od razu pas niebieski.

NIEBIESKI PAS Wraz z otrzymaniem niebieskiego pasa uczeń rozpoczyna nowy etap – miękkiego dostosowania się, płynności ruchów, giętkości ciała. W Japonii ten etap nazywa się mizu-iro-obi – „stopień koloru wody”. Symbolizuje płynność przepływającej wody i wiąże się z svadhishthana czakra Woda pozostaje niezmienna bez względu na to, czy jest cicho szemrzącym strumieniem, spieniona rzeka, czy oceaniczna fala. Woda nie stawia oporu, zawsze ustępuje z drogi, ale tylko po to, by otoczyć i wypełnić. Dostosowuje się do kształtu filiżanki i miękko poddaje się twardej skale, po to by po jakimś czasie ja skruszyć… Trening błękitnego pasa to nauka miękkości, elastyczności, koordynacji techniki i wyczucia ciosu przeciwnika, dostosowania się do niego. To także przezwyciężenie pokusy aby zmniejszyć intensywność treningu, uciec od monotonii i jednostajności. To pierwsza poważna lekcja panowania nad sobą i stanem swojego umysłu. Prawdziwie niebezpieczny jest ten, kto nie okazuje gniewu!

ŻÓŁTY PAS Po sześciu miesiącach solidnego treningu z „niebieskim pasem” można otrzymać pas żółty. Kolor żółty wiąże się z manipura czakra i elementem ognia. Związany jest z punktem, o którym tak dużo się mówi w japońskiej filozofii i samurajskiej tradycji sztuk walki. To szczególne miejsce, umieszczone w dolnej części brzucha jest magazynem psychicznej i fizycznej energii człowieka. Każdy, kto pragnie zdobyć ten pas, powinien sobie uświadomić, ze siła mentalna jest nie mniej ważna od fizycznej. Prawdziwa siła zależy bowiem od mentalnej stymulacji i pracy umysłu nad ciałem. Karate, to cos więcej niż rozwój fizyczny. Kolory wyższych stopni „Nie popadaj w dumę. Skromność jest mądrością. Pycha – ignorancja. Unikaj spadającej skały, uciekaj, gdy przeczuwasz niebezpieczeństwo. Nie postępuj nierozważnie; woda zawsze podąża w dół”.

ZIELONY PAS Zieleń jest mieszanina żółtego (element ognia) i niebieskiego (element powietrza i pustki). Odpowiada mu usytuowana w pobliżu serca anahata czakra. Zielony pas lub trzecie i czwarte kyu to nauka panowania nad sobą i rozwijanie pozytywnego stosunku do ludzi i świata. Trudność tego etapu polega na tym, aby z cala mocą uświadomić sobie, że siła bez mądrości i współczucia jest jedynie destrukcja. To czas w którym trzeba zrozumieć, ze nigdy nie pozna się całej prawdy i ze we wszystkim co nas otacza kryje się znacznie więcej niż mogą dostrzec oczy. To także czas by pomyśleć o diecie! W dzisiejszych czasach człowiek spożywa o wiele za dużo czerwonego mięsa. Jeśli nie można go całkowicie wykluczyć z jadłospisu, warto je chociaż trochę ograniczyć, a w to miejsce wprowadzić więcej „zielonych potraw” – surowych jarzyn i owoców. W pewnym sensie jest się tym, co się je. Nie można być jednak niewolnikiem żadnej diety. Zielony pas to dojrzałość, mądrość i miłość.

BRĄZOWY PAS znakomicie czuje swoje ciało, doskonale opanował wszystkie techniki. Potrafi wyjaśnić je młodszym kolegom jasno i precyzyjnie. Spokój i jasność płyną z własnego doświadczenia. Brązowy to mieszanina czerwonego, żółtego i niebieskiego – zadanie „brązowego pasa” to zachowanie równowagi miedzy ciałem, duchem i duszą.

CZARNY PAS Czarny jest kolorem siły. Powiązany z kolorem ciemnoniebieskim i piątym czakramem wykracza poza fizyczność i cielesność. Każdy, kto otrzymał czarny pas powinien wejrzeć w siebie, zadać sobie pytanie – Czy jest dostatecznie dojrzałym, zdać sobie sprawę ze stanu własnego umysłu. Można oszukać wszystkich lecz nie siebie. Zostało jeszcze wiele do zrobienia. Mistrzem zostaje ten, kto nie zaprzestaje wysiłku!

WYMAGANIA EGZAMINACYJNE SHINKYOKUSHIN KARATE

Wymagania na stopnie junior

 • 10.1 kyu – Junior (pomarańczowy pas, 1 czerwony pagon)
 • 10.2 kyu – Junior (pomarańczowy pas, 2 czerwone pagony)
 • 9.1 kyu – Junior Junior I część (pomarańczowy pas, niebieski pagon + 1 czerwony pagon)
 • 9.2 kyu – Junior (pomarańczowy pas, niebieski pagon + 2 czerwone pagony)
 • 8.1 kyu – Junior (niebieski pas, 1 czerwony pagon)
 • 8.2 kyu – Junior (niebieski pas, 2 czerwone pagony)
 • 7.1 kyu – Junior (niebieski pas, żółty pagon + 1 czerwony pagon)
 • 7.2 kyuJunior (niebieski pas, żółty pagon + 2 czerwone pagony)
 • 6.1 kyu – Junior (żółty pas, 1 czerwony pagon)
 • 6.2 kyu – Junior (żółty pas, 2 czerwone pagony)
 • 5.1 kyu – Junior (żółty pas, zielony pagon + 1 czerwony pagon)
 • 5.2 kyu – Junior (żółty pas, zielony pagon + 2 czerwone pagony)
 • 4.1 kyu – Junior (zielony pas, 1 czerwony pagon)
 • 4.2 kyu – Junior (zielony pas, 2 czerwone pagony)
 • 3.1 kyu – Junior (zielony pas, brązowy pagon + 1 czerwony pagon)
 • 3.2 kyu – Junior (zielony pas, brązowy pagon + 2 czerwone pagony)
 • 2.1 kyu – Junior (brązowy pas, 1 czerwony pagon)
 • 2.2 kyu – Junior (brązowy pas, 2 czerwone pagony)
 • 1.1 kyu – Junior (brązowy pas, czarny pagon + 1 czerwony pagon)
 • 1.2 kyu – Junior (brązowy pas, czarny pagon + 2 czerwone pagony)

10.1 kyu – Junior (pomarańczowy pas, 1 czerwony pagon)


10.2 kyu – Junior (pomarańczowy pas, 2 czerwone pagony)


Minimum 2 miesiące ciągłego treningu
10.1 kyu – Junior I część (pomarańczowy pas, 1 czerwony pagon)
10.2 kyu – Junior II część (pomarańczowy pas, 2 czerwone pagony)

Ogólne

 • Znaczenie Karate-Do oraz Shinkyokushinkai
 • Właściwy sposób składania Karate-Gi
 • Właściwy sposób noszenia Karate-Gi
 • Etykieta Dojo
 • Ogólne ćwiczenia rozciągające i kondycyjne

Pozycje

 • Yoi Dachi
 • Fudo Dachi
 • Zenkutsu Dachi

Uderzenia

 • Seiken oi tsuki (chudan, jodan, gedan)
 • Seiken morote tsuki (chudan, jodan, gedan)

Bloki

 • Seiken jodan uke
 • Seiken mae gedan barai
 • Seiken mae juji gedan barai

Kopnięcia

 • Hiza ganmen geri
 • Kin geri

Ippon Kumite
Atak: Zenkutsu – Dachi, Seiken oi tsuki jodan
Obrona: Zenkutsu – Dachi, Seiken jodan Uke, Kontra: Kin geri.

Testy sprawnościowo-siłowe przeprowadzane są według uznania egzaminatora i dostosowane do wieku oraz możliwości zdającego z uwagą na bezpieczeństwo zdającego.

Techniki: http://www.karatetest.net/syllabus/kyokushin/belt/10thkyu


8.1 kyu – Junior (niebieski pas, 1 czerwony pagon)


8.2 kyu – Junior (niebieski pas, 2 czerwone pagony)


Minimum 3 miesiące ciągłego treningu od ostatniego egzaminu
8.1 kyu – Junior I część (niebieski pas, 1 czerwony pagon)
8.2 kyu – Junior II część (niebieski pas, 2 czerwone pagony)

Pozycje (dachi)

 • Kiba dachi

Uderzenia (tsuki, uchi)

 • Seiken tate tsuki (chudan, jodan, gedan)
 • Seiken shita tsuki
 • Seiken jun tsuki (chudan, jodan, gedan)

Bloki (uke)

 • Seiken morote chudan uchi uke
 • Seiken chudan uchi uke gedan barai

Kopnięcia (geri)

 • Mae geri chusoku jodan

Kata

 • Taikyoku Sono San

Sanbon kumite wariant I

W pozycji Zenkutsu – Dachi:

I Krok atak: seiken oi tsuki jodan – obrona: seiken oi jodan uke
II Krok atak: seiken oi tsuki chudan – obrona: seiken oi soto uke
III Krok atak: seiken oi tsuki gedan – obrona: seiken oi mae gedan barai + seiken gyaku tsuki chudan + seiken oi mae gedan barai

Ippon Kumite

Atak: Zenkutsu – Dachi, mae geri chudan chusoku
Obrona: Kiba – Dachi (45°), Seiken oi chudan Soto uke
Kontra: gyaku tate tsuki jodan

Renraku

Z pozycji walki, mae geri chudan chusoku, seiken gyaku tsuki chudan w zenkudsu dachi, powrót do pozycji walki, mawate (seiken chudan uchi uke), krok w tył w pozycji walki seiken chudan soto uke, seiken gedan barai, wejście do zenkudsu dachi, seiken gyaku tsuki chudan, powrót do pozycji walki mawate (seiken chudan uchi uke) pozycja walki.

Testy sprawnościowo-siłowe przeprowadzane są według uznania egzaminatora i dostosowane do wieku oraz możliwości zdającego z uwagą na bezpieczeństwo zdającego.

Techniki: http://www.karatetest.net/syllabus/kyokushin/belt/8thkyu


7.1 kyu – Junior (niebieski pas, żółty pagon + 1 czerwony pagon)


7.2 kyu – Junior (niebieski pas, żółty pagon + 2 czerwone pagony)
 


Minimum 3 miesiące ciągłego treningu od ostatniego egzaminu
7.1 kyu – Junior I część (niebieski pas, żółty pagon + 1 czerwony pagon)
7.2 kyu – Junior II część ( niebieski pas, żółty pagon + 2 czerwone pagony)

Pozycje (dachi)

 • Neko ashi dachi

Uderzenia (tsuki, uchi)

 • Tettsui oroshi ganmen uchi
 • Tettsui komekami
 • Tettsui hizo uchi
 • Tettsui mae yoko uchi (jodan, chudan, gedan)
 • Tettsui yoko uchi (jodan, chudan, gedan)

Bloki (uke)

 • Seiken mawashi gedan barai
 • Shuto mawashi uke

Kopnięcia (geri)

 • Mae chusoku ke age
 • Teisoku mawashi soto keage
 • Heisoku mawashi uchi keage
 • Yoko sokuto keage

Kata

 • Pinan Sono Ichi

Dodatkowe ćwiczenie

 • Ibuki sankai
 • Nogare ura

Ippon kumite

Atak: Zenkutsu – Dachi, Seiken oi tsuki gedan
Obrona: zenkutsu – Dachi, Seiken mawashi uke gedan barai,
Kontra: wysunięcie w przód do Kokutsu – Dachi, Tettsui Mae yoko uchi jodan

Kumite

Jiyu Kumite
4 walki z przeciwnikami zgodnie z przepisami dla kadetów, juniorów, seniorów

Testy sprawnościowo- siłowe przeprowadzane są według uznania egzaminatora i dostosowane do wieku oraz możliwości zdającego z uwagą na bezpieczeństwo zdającego.

Techniki: http://www.karatetest.net/syllabus/kyokushin/belt/7thkyu


6.1 kyu – Junior (żółty pas, 1 czerwony pagon)


6.2 kyu – Junior (żółty pas, 2 czerwone pagony)


Minimum 3 miesiące ciągłego treningu od ostatniego egzaminu.
6.1 kyu – Junior I część (żółty pas, 1 czerwony pagon)
6.2 kyu – Junior II część (żółty pas, 2 czerwone pagony)

Pozycje (dachi)

 • Tsuru Ashi Dachi

Uderzenia (tsuki, uchi)

 • Uraken shomen ganmen uchi
 • Uraken sayu ganmen uchi
 • Uraken hizo uchi
 • Uraken ganmen oroshi uchi
 • Uraken mawashi uchi
 • Nihon nukite (uderzamy w przód – Me tsuki)
 • Yonhon nukite (jodan, chudan)

Bloki (uke)

 • Seiken juji uke (jodan, gedan)

Kopnięcia (geri)

 • Kansetsu geri sokuto
 • Yoko geri sokuto chudan
 • Mawashi gedan geri (chusoku, haisoku)

Kata

 • Pinan sono ni

Ippon kumite

Atak: Zenkutsu – Dachi, Nihon Nukite jodan
Obrona: Zenkutsu – Dachi, Seiken juji uke jodan
Kontra: wysunięcie w przód do Sanchin – Dachi, uraken Shomen Gamnen Uchi

Kumite

Jiyu Kumite – wolna walka
5 walk z przeciwnikami zgodnie z przepisami dla kadetów, juniorów, seniorów.

Testy sprawnościowo-siłowe przeprowadzane są według uznania egzaminatora i dostosowane do wieku oraz możliwości zdającego z uwagą na bezpieczeństwo zdającego.

Techniki: http://www.karatetest.net/syllabus/kyokushin/belt/6thkyu


5.1 kyu – Junior (żółty pas, zielony pagon + 1 czerwony pagon)


5.2 kyu – Junior (żółty pas, zielony pagon + 2 czerwone pagony)


Minimum 3 miesiące ciągłego treningu od ostatniego egzaminu
5.1 kyu – Junior I część (żółty pas, zielony pagon + 1 czerwony pagon)
5.2 kyu – Junior II część (żółty pas, zielony pagon + 2 czerwone pagony)

Pozycje (dachi)

 • Moro ashi dachi

Uderzenia (tsuki, uchi)

 • Shotei Uchi (jodan, chudan, gedan)
 • Jodan Hiji ate

Bloki (uke)

 • Shotei Uke (jodan, chudan, gedan)

Kopnięcia (geri)

 • Mawashi geri chudan (chusoku, haisoku)
 • Ushiro geri (chudan lub gedan) 3 sposoby

Kata

 • Pinian sono san

Ippon Kumite

Atak: Zenkutsu – Dachi, Seiken oi tsuki jodan
Obrona: Zenkutsu – Dachi, Shotei uke jodan
Kontra: Moro Ashi – Dachi, shotei uchi chudan

Renraku

Mae geri chudan chusoku, yoko geri chudan sokuto, ushiro geri chudan, gyaku tsuki chudan.

Kumite

Jiyu Kumite – wolna walka
6 walk z przeciwnikami zgodnie z przepisami dla kadetów, juniorów, seniorów

Testy sprawnościowo-siłowe przeprowadzane są według uznania egzaminatora i dostosowane do wieku oraz możliwości zdającego z uwagą na bezpieczeństwo zdającego.

Techniki: http://www.karatetest.net/syllabus/kyokushin/belt/5thkyu


4.1 kyu – Junior (zielony pas, 1 czerwony pagon)
 


4.2 kyu – Junior (zielony pas, 2 czerwone pagony)


Minimum 6 miesięcy ciągłego treningu od ostatniego egzaminu.
4.1 kyu – Junior I część ( zielony pas, 1 czerwony pagon)
4.2 kyu – Junior II część (zielony pas, 2 czerwone pagony)

Pozycje (dachi)

 • Heisoku dachi
 • Uchi hachiji dachi

Uderzenia (tsuki, uchi)

 • Shuto Sakotsu uchi
 • Shuto uchi komi
 • Shuto yoko ganmen uchi
 • Shuto hizo uchi
 • Shuto jodan uchi uchi

Bloki (uke)

 • Shuto jodan uchi uke
 • Shuto jodan uke
 • Shuto chudan soto uke
 • Shuto chudan uchi uke
 • Shuto mae gedan barai
 • Shuto mawashi uke (mae)

Kopnięcia (geri)

 • Yoko geri jodan sokuto
 • Mawashi geri jodan (chusoku, haisoku)
 • Ushiro geri jodan (3 metody)

Kata

 • Sanchin no kata

Ippon Kumite

Atak: Zenkutsu – Dachi, Seiken oi tsuki chudan
Obrona: Kokutsu – Dachi, Shuto chudan uchi uke
Kontra: Jodan Yoko Geri

Sanbon kumite wariant II
Atak (1): seiken oi tsuki jodan, obrona (1): Seiken jodan uke + trzeci krok z kontrą: gyaku tsuki jodan
Atak (2): seiken oi tsuki chudan, obrona (2): Seiken chudan soto uke + trzeci krok z kontrą gyaku tsuki chudan
Atak (3): seiken oi tsuki chudan, obrona (3): Seiken chudan uchi uke + trzeci krok z kontrą gyaku tsuki chudan
Atak (4): mae geri chudan chusoku, obrona (4): mae gedan barai + trzeci krok z kontrą gyaku mawashi geri jodan (po kopnięciu stawiamy nogę wprzód do zenkutsu dachi)

Kumite
Jiyu Kumite – wolna walka
8 walk z przeciwnikami zgodnie z przepisami dla kadetów, juniorów, seniorów

Testy sprawnościowo-siłowe przeprowadzane są według uznania egzaminatora i dostosowane do wieku oraz możliwości zdającego z uwagą na bezpieczeństwo zdającego.

Techniki: http://www.karatetest.net/syllabus/kyokushin/belt/4thkyu

https://www.youtube.com/watch?v=LBqGvqPtJ1s


3.1 kyu – Junior  (zielony pas, brązowy pagon + 1 czerwony pagon)


3.2 kyu – Junior  (zielony pas, brązowy pagon + 2 czerwone pagony)


Minimum 6 miesięcy ciągłego treningu od ostatniego egzaminu.
3.1 kyu – Junior I część (zielony pas, brązowy pagon + 1 czerwony pagon)
3.2 kyu – Junior II część (zielony pas, brązowy pagon + 2 czerwone pagony)

Pozycje (dachi)

 • Kake dachi

Uderzenia (tsuki, uchi)

 • Chudan hiji ate
 • Chudan mae hiji ate
 • Age hiji ate (jodan, chudan)
 • Ushiro hiji ate
 • Oroshi hiji ate

Bloki (uke)

 • Shuto juji uke (jodan, gedan)

Kopnięcia (geri)

 • Mae Kakato geri (jodan, chudan, gedan)

Kata

 • Pinan Sono Yon

Ippon Kumite

Atak: Zenkutsu – Dachi, Seiken oi tsuki jodan
Obrona: Zenkutsu – Dachi, jodan Shuto juji uke
Kontra: Kokutsu – Dachi, Ushiro Hiji Ate

Kumite

Jiyu Kumite – wolna walka
10 walk z przeciwnikami zgodnie z przepisami dla kadetów, juniorów, seniorów

Testy sprawnościowo-siłowe przeprowadzane są według uznania egzaminatora i dostosowane do wieku oraz możliwości zdającego z uwagą na bezpieczeństwo zdającego.

Techniki: http://www.karatetest.net/syllabus/kyokushin/belt/3rdkyu


2.1 kyu – Junior (brązowy pas, 1 czerwony pagon)


2.2 kyu – Junior (brązowy pas, 2 czerwone pagony)


Minimum 12 miesięcy ciągłego treningu od ostatniego egzaminu
2.1 kyu – Junior I część (brązowy pas, 1 czerwony pagon)
2.2 kyu – Junior II część (brązowy pas, 2 czerwone pagony)

Ogólne

 • Główne zagadnienia karate-do, Kyokushin Karate i Światowej Organizacji Shinkyokushinkai Karate
 • Zrozumienie ćwiczeń rozgrzewki i ćwiczeń rozciągających Karate. Umiejętność ich demonstracji.

Uderzenia (tsuki, uchi)

 • Hiraken tsuki (jodan, chudan)
 • Hiraken oroshi uchi
 • Hiraken mawashi uchi
 • Haishu (jodan, chudan)
 • Age jodan tsuki
 • Koken uchi (jodan, chudan, gedan)

Bloki (uke)

 • Koken uke (jodan, chudan, gedan)

Kopnięcia (geri)

 • Nidan tobi geri
 • Mae tobi geri (3 metody)

Kata

 • Pinan sono go
 • Gekisai dai

Ippon Kumite

Atak: Zenkutsu – Dachi, Jodan Hira Ken Tsuki
Obrona: Neko Ashi – Dachi, Jodan Koken Uke
Kontra: Kiba – Dachi (45°), Jodan Age Tsuki

Kumite

Jiyu Kumite
12 walk z przeciwnikami zgodnie z przepisami dla kadetów, juniorów, seniorów

Renraku

Cofnięcie i blok seiken mae gedan barai, wysunięcie w przód seiken ago uchi, wysunięcie w przód seiken chudan gyaku tsuki, krok w przodu i kopnięcie hiza ganmen geri, następnie mae geri chudan chusoku, mawashi geri chudan haisoku, ushiro geri chudan, seiken mae gedan barai, seiken gyaku chudan tsuki.

Testy sprawnościowo-siłowe przeprowadzane są według uznania egzaminatora i dostosowane do wieku oraz możliwości zdającego z uwagą na bezpieczeństwo zdającego.

Techniki: http://www.karatetest.net/syllabus/kyokushin/belt/2ndkyu


1.1 kyu – Junior (brązowy pas, czarny pagon + 1 czerwony pagon)


1.2 kyu – Junior (brązowy pas, czarny pagon + 2 czerwone pagony)


Minimum 12 miesięcy ciągłego treningu od ostatniego egzaminu.
1.1 kyu – Junior I część (brązowy pas, czarny pagon + 1 czerwony pagon)
1.2 kyu – Junior II część (brązowy pas, czarny pagon + 2 czerwone pagony)

Uderzenia (tsuki, uchi)

 • Ryuto ken tsuki (jodan, chudan)
 • Naka Yubi ippon ken (jodan, chudan)
 • Oya yubi ippon ken

Bloki (uke)

 • Kake uke (jodan, chudan)
 • Chudan haito uchi uke

Kopnięcia (geri)

 • Jodan uchi haisoku geri
 • Oroshi uchi kakato geri
 • Oroshi soto kakato geri
 • Yoko tobi geri

Kata

 • Yantsu
 • Tsuki no kata

Ippon Kumite

Atak: Zenkutsu – Dachi, Seiken Oi Tsuki Chudan
Obrona: Kokutsu – Dachi, Chudan Haito Uchi Uke
Kontra: Jodan Haisoku Mawashi Geri

Kumite

Jiyu Kumite – 15 walk z przeciwnikami zgodnie z przepisami dla kadetów, juniorów, seniorów.

Renraku

Część 1: seiken chudan oi tsuki, seiken chudan gyaku tsuki, seiken chudan oi tsuki, seiken gyaku shita tsuki,
Część 2: oi mawashi geri haisoku jodan (przednia noga), seiken chudan oi tsuki, seiken chudan gyaku tsuki, mawashi geri haisoku jodan (tylnia noga).

Testy sprawnościowo-siłowe przeprowadzane są według uznania egzaminatora i dostosowane do wieku oraz możliwości zdającego z uwagą na bezpieczeństwo zdającego.

Techniki: http://www.karatetest.net/syllabus/kyokushin/belt/1stkyu